Psykiatriksi erikoistuva lääkäri ja lääketieteen tohtori Jani Kajanoja kertoo 26.11.-25 Iltasanomien julkaisemassa haastattelussa ADHD-lääkkeistä kokemistaan haitoista.
Aluksi ADHD-lääkkeet aloitettuaan Kajanoja koki, että lääkityksen vaikutukset helpottivat hänen tilannettaan. Kuitenkin, puolisen vuotta ADHD-lääkkeitä käytettyään Kajanoja alkoi huomata lääkityksestä monenlaisia negatiivisia vaikutuksia, huolimatta siitä, että hänen käyttämänsä lääkemäärä oli suhteellisen pieni ja vastasi kooltaan usein lapsille määrättävää ADHD-lääkemäärää. Hän huomasi lääkityksen alkaneen aiheuttaa ahdistuneisuutta, lihasjännityksiä ja uniongelmia. Lisäksi hänen oli vaikeampi olla tunnetasolla aidosti läsnä ja kokea empatiaa. Hän koki myös lääkkeen vaikuttavan heikentävästi luovuuteensa.
Kajanoja kertoo haastattelussa, että lääkärien keskuudessa vallitsee erimielisyys, niin Suomessa kuin muualla maailmassa, ADHD-lääkityksen hyödyistä ja turvallisuudesta.
Esimerkkinä tutkimuksesta, jonka tulokset herättävät huolta, Kajanoja mainitsee tutkimuksen, jonka mukaan ADHD-lääkkeet voivat parantaa keskittymisen ”määrää”, mutta laskevan sen laatua ja tarkkuutta ja vaikuttavan negatiivisesti mielen joustavuuteen ja suunnitelmallisuuteen.
ADHD-diagnoosien ja -lääkitysten lisääntymisen valtaisa tahti Suomessa on herättänyt kansanvälisestikin huomiota. Kajanoja näkee ongelmallisena, että ihmisille ei välttämättä lääkärin vastaanotolla kerrota negatiivisista vaikutuksista, joita ADHD-lääkitys voi aiheuttaa. Hän myös kertoo haastattelussa, että hänestä olisi olennaista pohtia, minkälaisia tekijöitä ihmisen keskittymisvaikeuksien takana mahdollisesti on ja pyrkiä vaikuttamaan näihin.
Nykyään Kajanoja kokee, että hän itse saa parhaan hyödyn lääkkeettömistä keinoista ja hän uskoo, että näin todennäköisesti olisi myös yleisesti ottaen useimpien ihmisten kohdalla.
Jani Kajanoja kirjoitti samasta aiheesta Helsingin sanomien mielipideosastolle lokakuussa -25.
(Jos aiheesta haluaa lukea lisää, Mad in Finland-sivuston ”ADHD ja ADHD-lääkkeet”-osiosta löytyy artikkeleita ADHD-lääkkeiden ja ADHD-diagnoosien vaikutuksiin liittyvistä tutkimuksista:
https://madinfinland.org/category/tutkimus/adhd-laakkeet/
Mad in America-sivuston englanninkielinen info-sivusto ADHD-lääkkeistä löytyy alla olevan linkin takaa. Sivustolta löytyy linkit siinä viitattaviin tutkimuksiin. Sivustolta löytyy linkkejä myös tutkimuksiin, joissa on pyritty selvittämään pitkäaikaisen ADHD-lääkityksen hyöty-haittasuhdetta. Nämä tutkimukset eivät tarjoa näyttöä siitä, että pitkäaikaisesta ADHD-lääkityksestä olisi hyötyä. Osio vaatii rekisteröitymisen.
https://www.madinamerica.com/adhd-info/)






